آنفلوآنزای خوكی؛ نه وحشت، نه بی‌تفاوتی

با شروع سال سال جدید تحصیلی  و بر عكس همه سال‌های گذشته نگرانی خانواده‌های دانش آموزان از سرویس مدارس،كیفیت آموزش، موفقیت تحصیلی و.... به موضوع دیگری تغییر یافته! ویروس آنفلوآنزای نوع A یا همان خوكی و كابوس مریضی فرزندانشان.
اما حقیقت ماجرا و آنچه نتایج تحقیقات پزشكان دنیا نشان می‌دهد،این است كه نه نگرانی و ترس كاذب از این بیماری می‌تواند كارگشا و درست باشد و نه بی‌تفاوتی و این خیال كه همه آنچه كه در مورد این بیماری شنیده می‌شود، دروغ و اغراق است.

دكتر محمد نبوی، معاون مركز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت در همین خصوص به جام‌جم می‌گوید: براساس دستورالعملی كه در آموزش و پرورش تدوین شده در مدارسی با كمتر از پانصد دانش‌آموز تا 10 درصد و در مدارسی با بیش از 500 دانش‌آموز اگر تا بیش از 5 درصد از دانش‌آموزان هم زمان به این نوع از آنفلوآنزا مبتلا شوند، آن مدارس به شكل موقت تعطیل خواهند شد.

او با اشاره به این‌كه اگر در مدارسی فقط دانش‌آموزان یك یا چند كلاس هم زمان به آنفلوآنزای نوع Aمبتلا شوند فقط همان كلاس‌ها تعطیل می‌شوند و نه كل مدرسه، ادامه می‌دهد: لزومی ندارد والدین بیشتر از آنفلوآنزای فصلی نگران این بیماری باشند بلكه با مراقبت و پیشگیری گذشته از این‌كه می‌توان بیماری را كنترل كرد، در حین ابتلا هم، استراحت و توجه به دستورالعمل پزشك، كودك را هر چه زودتر به سلامت و بهبودی می‌رساند.

نبوی در خصوص تلفات این بیماری در كودكان و نوجوانان ادامه می‌دهد: براساس آمار‌ها و بررسی‌های این بیماری در دنیا نشان داده كه این نوع آنفلوآنزا هر چند كه كودكان را بیشتر مبتلا می‌كند اما تلفات كودكان چندان زیاد نیست. او با اشاره به مرگ و میر كودكان در آمریكا اظهار می‌كند: براساس آمار اعلامی كشور آمریكا از 550 قربانی این بیماری در این كشور تنها 17 نفر از آنها كودك و نوجوان بودند.

موج دوم، همزمان با فصل سرما

متاسفانه علی‌رغم این توصیه‌ها و توجه به این موضوع كه در همه كشور‌هایی كه این بیماری در آن شایع شده، زندگی روند طبیعی‌اش را ادامه می‌دهد اما اظهار نظر‌های متفاوت و حتی نگران كننده بیشتر به جو ترس از این بیماری در كشور دامن زده است.

بر همین اساس در حالی كه از یك سو كارشناس آنفلوآنزای مركز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت اعلام می‌كند كه نگرانی خاصی درباره بیماری آنفلوانزایA وجود ندارد. این ویروس متغیر است. موج اول آن در فصل بهار بود و موج دوم آن در زمان بازگشایی مدارس پیش‌بینی شده است، از سوی دیگر عضو كمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس به فارس می‌گوید به دلیل شیوع بیماری آنفلوانزا نوعA بهتر است مدارس فعالیت خود را با تأخیر آغاز كنند.

پیمان همتی، كارشناس آنفلوآنزای مركز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت معتقد است: موج اول بیماری آنفلوانزایA از فصل بهار امسال شروع شد كه رو به فروكش است و موج دوم این بیماری نیز در زمان بازگشایی مدارس و با سرد شدن هوا آغاز می‌شود. او ادامه می‌دهد: 15 تا 35 درصد از افراد جامعه ممكن است طی دو سال آینده به این بیماری مبتلا شوند كه 5 درصد از آنها نیاز به بستری خواهند داشت و یك تا 2 درصد آنها فوت می‌كنند. به گفته او كادر پزشكی كشور برای پیشگیری و جلوگیری شیوع این ویروس باید آموزش‌های لازم را به افراد جامعه بدهد كه مهم‌ترین آموزش‌ها، رعایت بهداشت فردی است.

از علائم تا درمان

علائم اولیه بیماری آنفلوآنزای نوع A مانند آنفلوآنزای فصلی شامل تب، سردرد، سرفه، گلودرد و اسهال است و بعد از آن آبریزش و گرفتگی بینی، بدن درد، لرز و احساس خستگی در درجه بعدی آغاز می‌شود. علائم این بیماری در كودكان شامل تغییر رنگ، كبودی یا خاكستری شدن پوست، عدم نوشیدن مایعات به میزان كافی، استفراغ شدید یا مداوم، اختلال سطح هوشیاری، نداشتن تمایل برای بازی كردن یا تمایل نداشتن كودك به اطرافیان به خصوص پدر و مادر، تحریك‌پذیری شدید و بدخلقی، تب‌هایی كه بیشتر از 72 ساعت طول كشیده است كه در این موارد باید زود به بیمارستان انتقال داده شوند.

شایع‌ترین راه انتقال ویروس آنفلوانزا، حالت فرد به فرد و با واسطه قطرات تنفسی بزرگ است.تماس دست با سطوح آلوده و انتقال آن روی دهان، چشم و بینی از عواملی است كه انسان را دچار آنفلوانزای جدید خواهد كرد. گروه‌های پرخطر در آنفلوانزایA سالمندان بالای 65 سال، كودكان زیر 10 سال، زنان باردار،افرادی با ضعف ایمنی بدن و كسانی هستند كه به هر دلیلی از آسپیرین به مدت طولانی استفاده می‌كنند.در زمان فعلی توانایی این ویروس از لحاظ قابلیت انتقال بیشتر از ویروس آنفلوانزای فصلی در بین افراد جامعه است.

كسانی كه مبتلا به آنفلوانزای A می‌شوند باید به مدت یك هفته در منزل استراحت كنند و كسانی كه كار سرویس‌دهی و مراقبت از آنها را انجام می‌دهند باید حداقل یك متر از افراد ناقل بیماری فاصله داشته باشند. بیمار بستری شده در منزل باید از افراد ساكن در منزل نیز دور بماند و افراد سالم باید از تماس نزدیك با افراد بیمار پرهیز كنند. حتماً باید در زمان عطسه از دستمال استفاده كرد و دست‌ها را باید مكرر با آب و صابون شست و محلول‌های ضدعفونی كننده در این زمینه موثر خواهد بود